Graag nodigen wij jullie uit voor een inspirerende en praktijkgerichte terugkomdag rond het gebruik van schemapopjes in relatietherapie.

Tijdens deze dag zoomen we in op hoe je de schemapopjes effectief kunt inzetten binnen de dynamiek van koppeltherapie. De nadruk ligt op casusgerichte voorbeelden: de docent doet voor, je oefent zelf actief, en er is ruimte om een eigen concrete casusvraag in te brengen en te bespreken.

De meeste hulpverleners vertrekken van het gesproken woord als voertuig van hun hulpverlenersaanbod. Dit sluit niet altijd volledig aan bij wat hulpvragers nodig hebben (staan vaker associatief in het leven, waarbij beeldtaal een hulpmiddel kan betekenen).

De schemapopologie (1993) ontwikkeld door Annie Nuyts probeert hieraan tegemoet te komen. Het is een visueel, narratieve methodiek waarbij het ontwikkelen van een gemeenschappelijke beeldtaal, samenwerking en volwaardige participatie van de cliënt op de voorgrond staan.

Deze dynamische poppetjesmethodiek verenigt inzichten uit de contextuele benadering van Ivan Boszormenyi-Nagy met aspecten uit de schemagerichte therapie van Jeffrey Young.

Door middel van 5 popjes wordt de innerlijke wereld van de cliënt in beeld gebracht: De Gezonde Volwassene, de Afschermer, de afstraffer, de Rebel en het Kwetsbare of Gekwetste kind.

Tijdens relatietherapie worden schemapopjes ingezet om de interactie tussen partners visueel en inzichtelijk te maken. Door met de popjes de innerlijke belevingswereld van beide partners uit te beelden ontstaat er meer wederzijds begrip.  De popjes helpen om onderliggende patronen in de relatie beter te begrijpen en bespreekbaar te maken.

Doel van de dag:

  • Verdiepen van je vaardigheden in het gebruik van schemapopjes binnen relatietherapie
  • Leren aan de hand van realistische casussen en praktische oefeningen
  • Reflecteren en uitwisselen met collega’s

Voor wie?
Deelnemers die al voldoende vertrouwd zijn met het werken met schemapopjes en dit willen toepassen en verfijnen binnen de context van relatietherapie.

Opleider:

Ilse Penne, psycholoog, systeemtherapeut en seksuoloog werkte de methodiek van de
schemapopjes verder uit tot een handig hulpmiddel in de begeleiding/therapie van paren.
In deze workshop worden relationele spanningen begrepen vanuit het gehechtheidsdenken
en de differentiatietheorie. Paren worden aangemoedigd om hun interacties te onderzoeken,
en door schemapopjes op een specifieke manier uit te zetten, wordt de dynamiek van hun
relatie duidelijker zichtbaar. Dit helpt hen om meer begrip en mildheid te ontwikkelen, zowel
voor zichzelf als voor hun partner. De schemapopjes methodiek dient als een extra
hulpmiddel dat je kan inzetten binnen relatietherapie.

PRAKTISCH:

Datum: 4 november 2025

Tijd: 9:30u- 16u30

Locatie: Congrescentrum Groot Seminarie Mechelen, F. de Merodestraat 18, Mechelen

Kostprijs: €140

Lesgever(s)

Ilse Penne
Seksuoloog, klinisch psycholoog, (supervisor) Systeempsychotherapeut

Had je deze ook al gezien?

Deze opleidingen zouden je ook kunnen interesseren